Nostalgia zvaná „Ako dobre bolo za socializmu“

Autor: Pavel Hric | 14.7.2011 o 13:33 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  1581x

Už ma to štve. Každú sobotu na záhrade u svokrovcov počúvať od svokra (občas aj svokry) ako dobre bolo za socializmu. Svokor je komunista, ktorému v roku 1989 jeho kolegovia vyslovili nedôveru. Je ateista ako bič a nevie rozprávať o ničom inom ako o tom, aké úspechy dosiahol v práci, ako celý život makal, ako búchal do stola na poradách, ako sa ho jeho podriadení báli, ako vstúpil do KSČ, aby sa jeho deti dostali na školu...

 

Nemám rád komunistov. Svokra je odjakživa veriaci človek, nikdy nebola v KSČ. Pravidelne aj za socíku chodila do kostola. Ale keď jej manžel začne rozprávať o komunizme v superlatívoch, ako správna žena sa zrazu postaví na jeho stranu a nedá na toto zločinecké zriadenie dopustiť.

Do kolien ma dostávajú nasledovné argumenty:

1. Za socializmu mal každý prácu.

Môj komentár: Áno, je to takmer pravda. Napríklad môj biologický otec (nech je mu zem ľahká) s tým vedel poriadne vybabrať. Zamestnal sa ako sanitár. Po týždni sa hodil na maródku a pol roka bol PN. Potom ukončil PN-ku a vzápätí dal výpoveď. A znova sa zamestnal... A tak to robil celý život. Takže nebol príživník a svojou „aktivitou“ plne podporoval komunistický postulát plnej zamestnanosti.

2. Za socializmu neboli vraždy, narkomani ani iná kriminalita.

Môj komentár: Ale boli. A kriminalita bola podobná tej dnešnej. Možno odstrašoval trochu trest smrti, ale to asi nebolo podstatné. Najdôležitejšie na tomto zdaní „nekriminality“ bolo to, že sme o tom, čo sa skutočne stalo, neboli vôbec informovaní. A žilo sa nám preto lepšie? Určite nie. Je pravda, že dnes sa správy – hlavne na komerčných TV - podobajú skôr na čiernu kroniku...

3. Za socializmu sme mohli slobodne cestovať.

Môj komentár: Mohli, ale len tí rovnejší medzi rovnými. Tá vyvolená kasta komančských pohlavárov a ich prisluhovačov. A obyčajný človek mal problém dostať devízový prísľub a vycestovaciu doložku aspoň do Jugošky. Ešteže dnešní mladí ľudia ani netušia, čo to vlastne je.

4. Za socializmu nebola korupcia.

Môj komentár: Ale bola. A ešte v širšom meradle ako je to dnes. Spomínate si, ako ste chodili na úrady a k lekárom s plnými obálkami, v tom lepšom prípade s fľašou kvalitného zahraničného alkoholu (aj za tú ste museli dať v obchode úplatok)? A pýtate sa, prečo sa ani dnes situácia nezmenila? No jednoducho preto, lebo toto sme si do dnešných dní priniesli práve z tých 40 rokov prežitých v tom ospevovanom socializme.

5. Za socializmu sme mali všetko, čo sme potrebovali.

Môj komentár: Mali, ale opäť len tí vyvolení. Dlhočizné rady na toaletný papier, mandarínky, pomaranče, banány, poradovníky a poukazy na autá. A pamätné, dnes už legendárne bitky v bratislavskom Tuzexe, keď dostali rifle. A ja som si takto vybojoval svoje prvé texasky značky Wrangler. Dúfam, že to admin nebude považovať za skrytú reklamu.

A takto by sa dalo ešte dlho pokračovať.

Nemám rád komunistov. Asi prestanem chodiť v sobotu na záhradu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Pre celoplošné testovanie zasadá bezpečnostná rada

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér nie je Ali paša

Matovič si zasa nesplnil politickú úlohu.

Matovič hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.


Už ste čítali?